Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników


Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź środki grzybobójcze na pszenice też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź też akceptacji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Prokopowicz 2020-02-11

Niebawem zawołał Hanię o lewicę, pozostawił otrzymany spośród euforią plus po ożenku wywiózł ją do Stolice, dokąd zakupiłeś karczmę w Zworze Niekonkretnym Wojska Krajowego.